Czy marynarkę jednorzędową zakładać na inne okazje niż dwurzędową? A może marynarka jednorzędowa i dwurzędowa świetnie nadaje się na każde wyjście? Jaka jest między nimi różnica i jak je nosić.

Marynarka na każdą okazję

Nie ma takiej sytuacji, kiedy nie mógłbyś założyć marynarki jedno- lub dwurzędowej. Choć dwurzędowa może bardziej kojarzyć się z pełną elegancją i noszeniem jej tylko z garniturem, możesz założyć ją też jako osobny fragment stroju. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś do marynarki dwurzędowej zamiast koszuli założył sweter. Kiedy jednak zakładasz marynarkę dwurzędową jako osobny fragment ubioru, a nie element całego garnituru, wybierz do niej bardziej eleganckie spodnie niż jeansy.

Marynarka dwurzędowa i jeansy

Marynarkę dwurzędową uznaje się za bardziej elegancką niż marynarkę jednorzędową, dlatego nie zakładaj do niej jeansów. Marynarki dwurzędowe stanowią na rynku marynarek mały odsetek i wiele osób nie wie, jak je nosić. Zakłada więc do nich, tak samo jak do marynarek jednorzędowych, jeansy i mało eleganckie spodnie.

Marynarka jednorzędowa – guziki

Marynarka jednorzędowa może mieć 1, 2, 3, a czasami nawet 4 lub 5 guzików. Jednak ponad 94% wszystkich marynarek stanowią marynarki z 1, 2 lub 3 guzikami. Uznaje się je też za najbardziej formalne stroje.

Marynarka dwurzędowa ? guziki

Marynarka dwurzędowa ma dodatkową ilość materiału, zachodzącego z prawej strony na lewą. Oprócz tego ma dwa rzędy guzików zamiast jednego. Standardowo większość marynarek dwurzędowych ma w sumie 4 guziki ? po 2 po każdej stronie. Są jednak marynarki z 6 guzikami, co obecnie jest bardziej klasyczne i oryginalne.

Marynarka dwurzędowa ? zapięcie

Marynarkę dwurzędową możesz zapinać na różne sposoby. Możesz zapiąć wszystkie 3 guziki (jeśli marynarka ma ich 6), tylko 2 lub 1. A kiedy masz marynarkę z 4 guzikami, możesz zapiąć ją na obydwa guziki lub tylko na 1.

Marynarka dwurzędowa ? więcej stylu

Zaletą marynarki dwurzędowej jest to, że jest bardziej stylowa niż jednorzędowa. Dodaje też więcej elegancji i szyku, ponieważ mało osób nosi tego rodzaju marynarki. Marynarka dwurzędowa jest jednak bardziej wymagająca i wybacza mniej niż jednorzędowa. Musi być na Ciebie idealnie uszyta i perfekcyjnie dobrana do Twojej figury, żeby nie tworzyła komicznego efektu. Dlatego jej uszycie najlepiej zlecić profesjonalnemu krawcowi lub kupić ją przez internet na specjalne zamówienie.

Marynarka dwurzędowa i niezobowiązujące wyjście

Marynarka dwurzędowa kojarzy się z elegancją i oficjalnymi spotkaniami. Nie traktuj jej więc jak sportowej marynarki, którą założysz na spotkanie ze znajomymi. Zamiast koszuli możesz założyć do niej sweter, ale też bardziej formalny niż sportowy.

Marynarka dwurzędowa ? ułożenie guzików

Jeśli marynarka dwurzędowa ma 6 guzików powinny układać się w kształt litery Y, a nie litery V. Jeśli guziki w marynarce dwurzędowej na górze przyszyte są dalej od siebie, a kolejne się do siebie zbliżają, nie jest to klasycznie zaprojektowana marynarka. Jest to mały szczegół, który odróżnia ją od dobrze uszytej marynarki, w której guziki układają się w kształt litery Y.