Kiedy nie przywiązujesz zbyt dużej uwagi do swojego wyglądu, łatwo popełniać Ci błędy, które sprawiają, że wyglądasz niedbale nawet w eleganckim stroju. Poniżej 5 błędów męskiej mody, których łatwo unikniesz. Nie musisz być wielkim znawcą stylu ani spędzać długich godzin przed lustrem, żeby prezentować się schludnie i elegancko.

1.       Zbyt dokładne łączenie wzorów i kolorów

Jeszcze kilkaset lat temu chusteczka do kieszonki garnituru była wyznacznikiem formalnego stroju każdego mężczyzny. Dziś stanowi ciekawy dodatek i uzupełnienie męskiego garnituru. Jednak, jeśli źle dobrana, może też popsuć cały strój. Wielu mężczyzn próbuje zbyt dokładnie połączyć ją z krawatem i umieszcza w kieszonce chusteczkę o takim samym wzorze i kolorze co krawat. Niestety, jest to spore modowe faux pas. Do garnituru dobieraj dodatki, które będą ze sobą kontrastowały i tworzyły ciekawą kompozycję. Jeśli krawat jest w paski, chusteczka czy kapelusz nie muszą być też w paski i w takim samym kolorze. Kieruj się zasadą 1 do 2. Oznacza to, że na każdy kolorowy/wzorzysty element stroju przypadają 2 elementy neutralne/gładkie. I pamiętaj ? zakładaj nie więcej niż 2 kolorowe/wzorzyste elementy na cały strój.

2.       Za mały garnitur

Dopasowane kroje garniturów, które od kilku lat królują w świecie mody, wydłużają sylwetkę i nadają jej elegantszego wyglądu. Dlatego wielu mężczyzn chce koniecznie wpasować się w tzw. garnitur slim fit. Niestety, panowie dość często wybierają za ciasne garnitury (dotyczy to przede wszystkim wyboru marynarki). Jeśli koniecznie chcesz optycznie wyszczuplić swoją figurę, nie próbuj robić tego zbyt małym garniturem. Za ciasna marynarka nie tylko będzie źle się na Tobie prezentować, ale też ograniczy Twoje ruchy i szybko się zniszczy.

3.       Za długie spodnie

Wielkim błędem, który wciąż popełnia jeszcze wielu mężczyzn, jest noszenie za długich spodni. Być może nie chcą, żeby przy siadaniu spodnie odkrywały ich kostki. Jednak spodnie od garnituru, które nadmiernie marszczą się przy kostkach i opadają na buty, zniszczą dobry wygląd każdego mężczyzny. Zabierz spodnie do krawca, który odpowiednio je skróci i zostawi jedno załamanie na spodniach, które będzie wyglądało naturalnie i elegancko.

4.       Za dużo dodatków

Dodatki dobieraj z umiarem, inaczej będziesz wyglądał jak klaun, a nie elegancko ubrany mężczyzna. Zastosuj się do zasady zakładania nie więcej niż 3 różnych dodatków. Jeśli założyłeś pasek w odważnym kolorze, masz kieszonkowy zegarek i chusteczkę w kieszonce od garnituru, zrezygnuj z kolejnych dodatków. Mnogość dodatków wcale nie podkreśli Twojego stylu, a jedynie da efekt zbyt dużego nagromadzenia przedmiotów.

5.       Ślepe podążanie za modą

Niektórzy mężczyźni tak bardzo podążają za zmieniającą się modą, że zapominają o swoim własnym stylu i wyczuciu przy dobieraniu swojego stroju. Nie musisz podążać za najnowszymi trendami, żeby dobrze wyglądać. Najważniejsze jest to, żebyś jak najlepiej czuł się w swoim stroju. Być może czarna koszula w białe groszki wcale nie pasuje do Twojego stylu i charakteru ubierania się. Dlaczego miałbyś ją zakładać, nawet jeśli jest w modzie?

Kiedy zastosujesz 5 powyższych zasad, na pewno nie popełnisz żadnego modowego błędu. Wybieraj stroje, które najbardziej pasują do Twojej sylwetki. A kiedy chcesz wyglądać elegancko, pamiętaj o zachowaniu umiaru.